Logo Koalicja Obywatelska
100 konkretów

Przedsiębiorcy

Przedsiebiorcy

Zobacz nasze
postulaty

Punktor

Powołamy Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku.

1 marca 2024 swoje prace rozpoczęło otwarte w Katowicach Ministerstwo Przemysłu. Misję przywrócenia zarządzania polskim przemysłem na Śląsk otrzymała Minister Przemysłu Marzena Czarnecka.

Ministerstwo Przemysłu będzie zajmować się nie tylko górnikami czy hutnikami, jak się powszechnie sądzi, ale też surowcami energetycznymi, jak ropa naftowa i gaz, oraz polityką atomową państwa polskiego.

Punktor

Obniżymy VAT dla sektora „beauty” do 8%.

Od 1 kwietnia 2024 roku w życie wchodzi obniżona stawka podatku VAT dla branży beauty. Od tej pory przedsiębiorcy działający w tej branży będą płacić 8%, a nie 23% stawki podatku.

Wspieramy polskich przedsiębiorców!

Punktor

Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT).

Ministerstwo Finansów skierowało projekt do wykazu prac legislacyjnych rządu. Prowadzone są uzgodnienia wewnątrzresortowe.

Punktor

Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące oczekiwań społecznych w zakresie czasu pracy oraz dni wolnych od pracy.

Punktor

Wprowadzimy „Urlop dla przedsiębiorców”: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zmian, które pozwolą najmniejszym przedsiębiorcom wziąć urlop od opłacania składek przez jeden wybrany miesiąc w roku. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać właściciele firm, którzy płacą składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób. Roczne przychody takiej firmy nie będą mogły też przekroczyć 2 mln euro.

Gdy przedsiębiorca będzie korzystał z tzw. urlopu dla przedsiębiorców, składki na ubezpieczenie będą opłacane z budżetu państwa.

Punktor

Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Ministerstwie Zdrowia prowadzi prace koncepcyjne w tym zakresie.

Punktor

Pomożemy mikro przedsiębiorcom obniżyć koszty działalności: zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika będzie płacił ZUS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało wstępne założenia projektu reformy oraz wystąpiło do ZUS o przeprowadzenie wstępnych analiz skutków finansowych.

Punktor

Ograniczymy czas kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku. Urzędy Skarbowe nie będą w nieskończoność przedłużać kontroli.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje wniosek o wpis projektu do wykazu prac Rady Ministrów.

Logo Platformy Obywatelskiej

Sprawdź
również

Kobiety

Środowisko

Seniorzy

Zobacz wszystkie

100 konkretów

Wróć na stronę główną

Logo Koalicja Obywatelska