Logo Koalicja Obywatelska
100 konkretów

Organizacje pozarządowe

Organizacje pozarządowe

Zobacz nasze
postulaty

Punktor

Skończymy z przekazywaniem środków organizacjom nacjonalistycznym. Wzmocnimy system ekspercki, a politycy nie będą już rozdawać dotacji wg własnych preferencji.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstrzymuje finansowanie instytucji, które dotowały skrajne środowiska oraz projekty, które dzieliły Polki i Polaków. Prowadzony jest audyty w instytucjach kultury i podejmowane są realne działania naprawcze. Zweryfikowano kompetencje składów oceniających wnioski dotacyjne dla 32 programów realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dokonano zmian w radach eksperckich.

Odwołana została Rada Polskiej Fundacji Narodowej, która wykorzystywała pieniądze ze spółek skarbu państwa do prowadzenia kampanii politycznych. Przepływy finansowe podmiotu przez lata budziły wątpliwości, co do transparentności wydatkowania środków. W 2017 roku fundacja sfinansowała m.in. kampanię wspierającą zmiany w wymiarze sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Koszt kampanii “Sprawiedliwe Sądy” wynosił ponad 8,4 mln zł.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło zabezpieczenia ponad 13 mln złotych, które ministerstwo miało przekazać  muzeum “Pamięć i Tożsamość” w Toruniu, którego założycielem jest ksiądz Tadeusz Rydzyk i należąca do niego fundacja ”Lux Veritatis”.

Powstrzymaliśmy odpływ co najmniej 100 milionów złotych, które resort decyzją poprzedniego ministra Piotra Glińskiego miał przekazać Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ciągu najbliższych 10 lat przy okazji współprowadzenia instytutu z miastem Otwock. W latach 2020-2023 Instytut przekazywał środki m.in. fundacjom powiązanym z Robertem Bąkiewiczem, ich wysokość to ponad 5 mln zł.

Punktor

Ułatwimy organizacjom pozarządowym pozyskiwanie środków prywatnych tworząc system zachęt podatkowych dla darczyńców i możliwość podpisywania umów sponsorskich bez prowadzenia działalności gospodarczej.

Trwają uzgodnienia ze stroną samorządową.

Logo Platformy Obywatelskiej

Sprawdź
również

Kobiety

Energetyka

Bezpieczeństwo

Zobacz wszystkie

100 konkretów

Wróć na stronę główną

Logo Koalicja Obywatelska