Logo Koalicja Obywatelska
100 konkretów

Kobiety

Kobiety

Zobacz nasze
postulaty

Punktor

Na stałe wprowadzimy finansowanie in vitro z budżetu państwa. Na finansowanie procedury in vitro przeznaczymy nie mniej niż 500mln zł. – tak by pary, które chcą mieć dzieci miały dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia niepłodności.

Projekt o bezpłatnym in vitro był pierwszym, przyjętym przez rząd Donalda Tuska. Od 1 czerwca Polki i Polacy będą mogli korzystać z tego bezpłatnego programu. Przeznaczymy na to pół miliarda złotych z budżetu państwa. Projekt prowadzony jest przez Ministerstwo Zdrowia.

Punktor

Zapewnimy dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty.

Parlament uchwalił projekt ustawy o „pigułce dzień po” dostępnej bez recepty dla osób od 15. roku życia.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Antykoncepcja awaryjna to prawo każdej i każdego z nas!

Punktor

Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety.

W styczniu  2024 roku Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy o prawie do decyzji o bezpiecznym przerywaniu ciąży do 12. tygodnia.

Złożony w Sejmie projekt zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

W projekcie zapisano ponadto, że przerwanie ciąży po upływie 12 tygodnia jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Wspieramy Polki w walce o ich prawa!

Punktor

Zapewnimy prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół ekspertów z zakresu anestezjologii, ginekologii i perinatologii.

Punktor

Zapewnimy pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych.

Ministerstwo Zdrowia przekazało wykaz badań do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w celu otrzymania rekomendacji oraz wyceny.

Punktor

Wspieramy kobiety wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka: w ramach programu „Aktywna mama” wypłacimy 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem – tzw. „babciowe”.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad założeniami do projektu ustawy. Nowy zasiłek ma być wypłacany w trzecim kwartale 2024 roku.

Logo Platformy Obywatelskiej

Sprawdź
również

Kultura

Środowisko

Rodzina

Zobacz wszystkie

100 konkretów

Wróć na stronę główną

Logo Koalicja Obywatelska