Edukacja
Zobacz nasze
postulaty
Podniesiemy wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30%. Nie mniej niż 1500zł brutto podwyżki dla nauczyciela. Wprowadzimy stały system automatycznej rewaloryzacji. Przywrócimy autonomię i prestiż zawodu nauczyciela – mniej biurokracji, większa niezależność w doborze lektur, rozszerzaniu tematów.
W budżecie zapewniliśmy środki na podwyżki dla nauczycieli. Podwyżkę 30% otrzymali nauczyciele w szkołach, przedszkolach i uczelniach wyższych. Natomiast nauczyciele początkujący otrzymują o 33% więcej!
20.02.2024 Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli:
Od 1 stycznia 2024 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego (brutto) wynoszą:
dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (stanowiących 95% wszystkich nauczycieli)
nauczyciel poczatkujący – 4 908 zł
nauczyciel mianowany – 5 057 zł
nauczyciel dyplomowany – 5 915 zł
dla pozostałych nauczycieli
nauczyciel poczatkujący – 4 788 zł
nauczyciel mianowany – 4 910 zł
nauczyciel dyplomowany – 5 148 zł
Podwyżka wynagrodzeń jest możliwa dzięki rekordowemu zwiększeniu subwencji oświatowej. Subwencja oświatowa dla jednostek samorządu terytorialnego na 2024 rok wynosi ponad 87 mld 983 mln zł i jest wyższa o 36,2% od kwoty subwencji oświatowej w 2023 roku.
Podwyżki dla nauczycieli to jeden z naszych 100 konkretów. Dotrzymujemy obietnic!
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) March 6, 2024
💬 @KLubnauer pic.twitter.com/gAv448xpo5
Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych. Wprowadzimy szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w szkole. Przeznaczymy dodatkowe pieniądze na zajęcia rozwijające zdolności uczniów i wyrównujące szanse, sport, rozwijanie zainteresowań. Zapewnimy pomoc w szkole zamiast korepetycji w domu.
Celem zmian było odciążenie dzieci i młodzieży z obowiązków szkolnych realizowanych po zakończeniu zajęć szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej powołując się na wyniki badań naukowych wskazuje, że prace domowe mają pozytywny wpływ na wyniki edukacyjne, ale bardziej w szkołach średnich niż podstawowych.
Uczniowie będą mieli więcej czasu wolnego i mniej stresu.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) February 5, 2024
💬 @DorotaLoboda pic.twitter.com/rJHGQ4obFX
Odpolitycznimy szkoły. Natychmiast wycofamy przedmiot HiT. Wprowadzimy praktyczne, a nie ideologiczne podstawy programowe i podręczniki, tworzone i zatwierdzane przez ekspertów i nauczycieli praktyków w Komisji Edukacji Narodowej, a nie przez polityków.
Uwolnimy nasze dzieci od ciężkich plecaków – w każdej szkole postawimy indywidualne szafki dla dzieci, a każdy podręcznik będzie miał wersje elektroniczną.
Wzmocnimy autonomię uczelni i zabezpieczymy apolityczność szkół wyższych poprzez zwiększenie finansowania nauki i poprawę transparentności wydatkowanych środków.
Inwestujemy w szkolnictwo wyższe. W budżecie państwa na 2024 rok zaplanowaliśmy ponad 31 mld złotych na ten cel. Jest to o 5 mld zł więcej, niż w budżecie na rok 2023.
W ciągu pierwszych 100 dni rozpoczniemy proces przechodzenia polskiej edukacji na system 1 zmianowy. Od 1 września 2025 wszystkie polskie szkoły podstawowe będą działały w takim systemie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi analizy w tym zakresie.
Uzdrowimy mechanizmy ewaluacji nauki. Zweryfikujemy wykaz czasopism punktowanych przy poszanowaniu ustawowej roli Komisji Ewaluacji Nauki.
W Ministerstwie Nauki trwają prace związane z przygotowaniem od podstaw wykazu czasopism, który będzie uwzględniał aktualne wartości bibliograficzne czasopism. Ponadto Komisja Ewaluacji Nauki przygotowała projekt utworzenia formularza, który pozwoliłby ocenić polskie czasopisma naukowe, które nie spełniają aktualnie określonych rozporządzeniem kryteriów. Równocześnie Komisja Ewaluacji Nauki pracuje obecnie nad przygotowaniem zarówno oceny skutków ewaluacji przeprowadzonej w 2022 r., jak i przygotowuje propozycje zmian w przepisach dotyczących ewaluacji jakości działalności naukowej.
Sprawdź
również
Rodzina
Mieszkania
Kobiety
Zobacz wszystkie
Wróć na stronę główną